Що повинен і не повинен робити класний керівник? Нам до проєкту безкоштовної консультації вчителів Прошколу 3-4 рази на місяць надходять питання від учителів, які відповідають за класи. Як виявилося, далеко не всі педагоги знають, що є робота, яку вони можуть на себе не брати. Хоча школа часто їх і змушує. Тому ми обрали 9 найпопулярніших запитань і попросили юристів їх прокоментувати.
Але почнемо з документів, які визначають права та обов’язки класного керівника:
  1. Положення про класного керівника. До речі, у нашому законодавстві є лише два положення – про класного керівника та вчителя початкових класів. Тому тут, мабуть, варто радіти, адже є окрема інструкція, яка визначає всі компетенції, права та обов’язки класного керівника.
  2. Внутрішні правила розпорядку та Статут школи. Як правило, те, що закон оминає або не уточнює, окрема школа може тлумачити по-своєму (але, звісно, не порушучючи Конституцію і законодавство). Тому класному керівнику надважливо ознайомитися із правилами своєї школи.
  3. Закони “Про освіту“, “Про загальну середню освіту” (тут згадаймо про те, що Верховна Рада минулого тижня ухвалила новий закон, який поки не набув чинності) та Конституція України (пам’ятаємо, що класний керівник відповідає за дотримання всіх прав дітей у класі).

ЗАПИТАННЯ КЛАСНИХ КЕРІВНИКІВ ДО ЮРИСТІВ

1. Чи може директор школи зняти вас із класного керівництва без попередження?
Ні, упродовж навчального року школа не має права звільнити вас від обов’язків класного керівника. Це дозволено виключно в тому випадку, якщо є грубе порушення прав та інтересів дітей.
2. Чи можна звільнитися самостійно від обов’язків класного керівника посеред навчального року?
Так, оскільки, за законодавством, посада класного керівника добровільна, ви можете відмовитися від своїх обов’язків будь-коли. Єдина порада — переглянути умови вашого Трудового договору (якщо він є) та Посадової інструкції, оскільки там можуть бути вказані особливі умови, за яких ви маєте право звільнитися, чи навпаки. Якщо ж школа не ставила жодних умов, то немає перешкод для того, щоб облишити роботу класного керівника.
3. Чи може школа змусити вас до класного керівництва?
Ані школа, ані адміністрація не мають таких повноважень. Класний керівник — посада на добровільних засадах, і вчитель має дати свою згоду на це.
4. Хто може бути класним керівником?
Будь-який педагогічний працівник школи з фаховою вищою освітою та відповідною професійно-педагогічною підготовкою. Не важливо, яку саме посаду ви обіймаєте — учителя-предметника, педагога-організатора чи керівника гуртка. До речі, класними керівниками може бути й керівництво школи – директори та завучі. Про це говорить Положення про класного керівника.
А от питання доплати за класне керівництво для директора суперечливе. Інструкція № 102 говорить: “учителям та іншим педагогічним працівникам (крім керівних) загальноосвітніх навчальних закладів провадиться додаткова оплата за класне керівництво)”. Проте якщо директор чи завуч обіймають ще посаду вчителя в цій школі та читають предмет, то, за законом, можуть отримувати виплату за класне керівництво відповідно до свого окладу як учителя (а не директора/завуча).
5. Чи повинен класний керівник відповідати за харчування дітей в школі?
Керівник школи визначає відповідального за організацію харчування (згідно з пунктом 20 “Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах”). У прямі обов’язки класного керівника не входить ані збір коштів на обіди, ані їх облік чи організація харчуавання. Проте, знову ж таки, – краще зайвий раз перевірити Внутрішні правила розпорядку школи. Можливо, саме класних керівників у вашій школі визначили відповідальними за харчування.
6. Чи відповідає класний керівник за підручники?
І так, і ні. Адже бібліотекар видає всі книжки під особистий підпис класного керівника, що зазначено в “Інструкції про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників“. Але класний керівник насправді лише контролює збереження підручників протягом року, проте відповідальності за них не несе — на відміну від самого бібліотекаря та учня, який користується книгою.
7. Що з документацією та планами виховної години?
Закон не визначає обов’язкових форм класної години. Це може вирішувати педагогічна рада вашого закладу (Відповідно до Наказу МОН від 25.06.2018  №676 “Про затвердження Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти”). Коли і як проводити ці години – теж ваш вибір. Як і те, коли ви маєте відпрацьовувати свої години класного керівництва. А от щодо документації та різних індивідуальних планів роботи з учнями — це вирішує школа на рівні Статуту.
8. Чи має право класний керівник піти зі школи раніше, ніж завершуються уроки його класу?
Звісно, ви маєте таке право. Але варто пам’ятати, що класний керівник відповідає за дітей до кінця уроків, навіть, якщо його години вже добігли кінця.
9. Чи має класний керівник проводити інспекцію умов проживання дітей та відвідувати їх вдома?
Класний керівник мусить повідомляти в школу та соціальні служби про всі випадки, коли діти, на його думку, потребують захисту чи допомоги. І так, класний керівник може приходити до учнів додому, наприклад. Але проводити інспекцію чи складати якісь звіти має право лише соціальний інспектор, і школа не може покласти на вас такі обов’язки.
Якщо керівництво порушує ваші права – наприклад, директор знімає вас із класного керівництва посеред початком навчального року, або вас змушують вести додаткову документацію без пояснень, ви можете:
  1. Вимагати ознайомити вас із Внутрішніми правилами розпорядку Школи чи Статутом і просити показати вам, де в них зазначені ці вимоги.
  2. Вимагати відповідних Наказів школи – наприклад, про формат виховних годин. Якщо їх немає – у вас є право проводити годину так, як ви вважаєте за потрібне.
  3. Звернутися до профспілки чи в управління освіти із заявою про порушення прав.
Пам’ятайте, що класний керівник не мусить бути всесильним та робити понад свої сили. Є випадки, коли відповідальність мусять взяти на себе і школа, і батьки.

Що пропонують в професійному стандарті вчителя. ІНФОГРАФІКА
Після затерведження професійний стандарт учителя має стати путівником для вишів та надавачів послуг підвищення кваліфікації – на що мають бути спрямовані їхні програми. Для вчителя ж це орієнтир, на навчання чого варто інвестувати час.
“Нова українська школа” створила інфографіку з описом функцій і компетентностей педагога, які пропонує проєкт стандарту.




Не так давно МОН повідомило нам про розробку нового Професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти» та «Вчитель закладу загальної середньої освіти». Це дійсно важливий документ, із яким варто розібратися детальніше!

Факт 1: Професійний стандарт – орієнтир для вчителя

Саме він одного дня стане основою освітніх програм у закладах вищої освіти. Таким чином університети отримають інформацію про конкретні потреби системи освіти та зможуть підлаштувати під них свої програми. Майбутні вчителі отримають не лише теоретичні знання, а й прикладні, розвиватимуть професійні компетентності. І перший рік педагога у школі буде вже не таким страшним і напруженим!
А що ж у школі? А тут завдяки Професійному стандарту педагоги зможуть ефективно планувати свій професійний розвиток і підвищення кваліфікації. Достатньо просто обрати ті напрямки, у яких хочеться і потрібно розвиватися. І саме цим стандартом керуватимуться організації, що надають послуги з підвищення кваліфікації вчителів. Коли всі працюватимуть згідно з певними нормами, педагогу буде значно простіше вирішити, до кого та у який час звернутися. 

Факт 2: Стандарт визначає трудові функції педагога

  • застосування сучасних змісту освіти, методик і технологій;
  • партнерська взаємодія з учасниками освітнього процесу;
  • організація здорового, безпечного, розвивального, інклюзивного освітнього середовища;
  • управління освітнім процесом;
  • безперервний професійний розвиток.
До трудових функцій також додаються компетентності, якими має володіти вчитель. Їх немало, але всі вони нам добре знайомі: мовно-комунікативна, предметна, інформаційно-цифрова, психологічна, емоційно-етична, компетентність педагогічного партнерства, інклюзивна, здоров’язбережувальна, проєктувальна, прогностична, організаційна, оцінювально-аналітична, інноваційна, здатність до навчання впродовж життя, рефлексивна, громадянська, соціальна, культура самовираження, лідерська та підприємницька. 

Факт 3: Стандарт чітко визначає, що саме вам знадобиться для роботи

Серед важливого обладнання:
  • персональний комп'ютер чи інші засоби оргтехніки;
  • підручники, навчальні та методичні матеріали, посібники;
  • рекомендації, вказівки (в електронному та паперовому форматах);
  • засоби для відтворення наочності;
  • обладнання для освітніх осередків;
  • педагогічні програми;
  • онлайн-ресурси та цифрові сервіси тощо.
Згідно з Професійним стандартом, це обов'язкові елементи для повноцінної та ефективної роботи сучасного педагога. І дійсно, в умовах пандемії (та й просто сучасності) обійтися без персональних комп'ютерів та використання сучасних ресурсів украй складно.

Факт 4: Стандарт надає конкретні вимоги до педагогічних працівників

Звісно, згідно з рівнем їхньої кваліфікації. У Стандарті перелічені всі кваліфікаційні категорії педагогічних працівників і розписані всі вміння та навички, згідно з компетентностями. Візьмемо для прикладу мовно-комунікативну компетентність:
  1. Спеціаліст. Здійснює професійну усну та письмову комунікацію, правильно вживаючи значення термінів. Навчає доступною для учнів мовою. Є зразком для учнів у правильності писемного та усного мовлення. Вичерпно, чітко та правильно відповідає на запитання учнів щодо навчального матеріалу.
  2. II категорія. Комунікує у професійному колі на професійні теми. Застосовує прийом збагачення усного й писемного мовлення учнів (відповідно до теми чи мовного рівня).
  3. І категорія. Вільно спілкується на професійну тематику, використовує сучасну термінологію та систему понять. Майстерно використовує мовні засоби для пояснення учням матеріалу, постановки проблемних питань та відповідей на них.
  4. Вища категорія. Має власний стиль усної та письмової комунікації, який застосовує у спілкуванні з колегами та учнями. Застосовує мову та мовні засоби як інструмент мотивації, натхнення учнів до пізнання.
І так щодо кожної компетентності! Вимог на перший погляд багато, але всі вони чіткі та зрозумілі.

Факт 5: Професійний стандарт змушує бути гнучкими

Новий стандарт навчить обирати шляхи подальшого розвитку. Допоможе відшукати найкращі варіанти та рішення у підвищенні кваліфікації й це дійсно дуже зручно! А ще необхідно підлаштовуватися під вимоги часу, наприклад, створювати та поширювати цифрові освітні ресурси для впровадження цифрової освіти, критично підходити до інформації (і вчити того ж учнів), складати індивідуальні навчальні програми, знаходити спільну мову з усіма учасниками навчального процесу... Стільки справ! І все таке цікаве!

Топ-15 корисних ресурсів для самоосвіти



У сучасному світі, де у більшості людей є доступ до інтернет мережі, бути освіченим спеціалістом у певній галузі – не означає закінчити університет та отримати державний диплом.
Адже у віртуальному просторі є все необхідне, аби освоїти безліч спеціальностей. Звісно ж, лікарем ви через інтернет не станете, але, наприклад, можете вивчити основи дизайну, стати копірайтером чи освоїти базові знання з філософії.
Ми пропонуємо вам добірку різноманітних онлайн-ресурсів для самоосвіти:

«Прометеус»

Про Прометеус можна розповідати довго, адже надзвичайно якісні онлайн-курси від викладачів провідних українських вищих навчальних закладів. Бізнес-англійська, підготовка до ЗНО, фінансовий менеджмент, історія, культурологія, філософія, основи програмування та багато іншого ви можете знайти на цьому сайті. Після вивчення матеріалу ви проходите онлайн-тестування та отримуєте сертифікат затверджений викладачем курсу! Всі лекції викладаються українською мовою, а навчання та отримання електронного сертифікату є безкоштовними.

Languages

Існує багато онлайн-курсів з вивчення англійської, але це справжній скарб. На цьому сайті можна вивчати 50 різних мов! А викладають їх також на 25 мовах. Тож не залежно від того, якою є ваша рідна мова, українська чи російська, ви можете освоїти ще десятки мов безкоштовно. Також ресурс є універсальним не тільки у багатомовності: ви можете читати, дивитись відеолекції, завантажувати аудіоуроки, вибирати окремі теми для вивчення та вчитись із різних пристроїв!

«ВебПромоЕкспрес»

Ці відеолекції прийдуться до душі усім працівникам інформаційної сфери. Адже вони часто працюють віддалено і для підвищення кваліфікації тут є курси з журналістики, реклами, піару тощо.

EngVid

Цей сайт допоможе тим, хто вивчає англійську мову. Лекції від різних викладачів спрямовані як на базовий рівень знань так і на тих, хто же володіє англійською мовою на певному рівні. Також можна обрати лекції в залежності від власних потреб: є бізнес-англійська, англійська для подорожей, розмовна англійська, граматика та лекції, спрямовані допомогти скласти міжнародний тест на рівень знання англійської мови.

ED ERA

Нові якісні онлайн-курси українською мовою. Є лекції з різних тем: українська мова та література, 3Dмоделювання, вивчення основ прав людини тощо. Курси є безкоштовними, створені молодими спеціалістами різних галузей.

Освіта онлайн

Цей зручний сайт допоможе усім, хто готується до ЗНО, але не планує витрачати час та гроші на заняття з декількома репетиторами. Тут можна підготуватись до усіх потрібних предметів безкоштовно та не виходячи з дому. Проте безкоштовною є тільки певна частина кожного курсу, щоб його завершити, потрібно буде трошки витратитись, але це все рівно обійдеться значно дешевше за репетиторів.

Сoursera

Цей сайт містить курси з безлічі спеціальностей різними мовами, але навіть це у ньому не найкраще! Курси викладаються від провідних американських вишів. А ще, у разі вдалого складання тесту по закінченню курсу, ви отримуєте затверджений сертифікат. Можна безкоштовно, прямо із дому, навчатись в престижному американському навчальному закладі, уявляєте?

ВУМ

40 безкоштовних онлайн-курсів українською мовою. Містить не лише різні лекції з певних спеціальностей та галузей, а й наприклад, навчить правильно розподіляти сімейний бюджет чи контролювати виконання роботи державними установами (наприклад, ЖКХ чи міськрадою).

DOU

Сайт містить не тільки світові та вітчизняні новини IT-сфери, але і добірку прекрасних тематичних курсів. Його зручність полягає в тому, що можна знайти курси як українською, так і російською мовами. Тож якщо ви мріяли навчитись основам програмування чи стати веб-дизайнером, то це чудовий сайт для старту!

Відкрита освіта

Це російський сайт відкритих онлайн-курсів для самоосвіти від провідних ВУЗів РФ, тож просимо відійти від екранів усіх хто бойкотує російське. Для тих же, хто вважає, що платити за курси не потрібно, а значить ними можна і скористатись, сайт пропонує понад 60 безкоштовних курсів з різних предметів та спеціальностей, як для початківців, так і для тих, в кого вже є базові знання. По закінченню курсу також можна отримати сертифікат.

Рolskijazyk

Ресурс спеціалізується на вивченні польської мови. Викладається російською та українською мовами. Спонсорується МЗС Польщі та є абсолютно безкоштовним для усіх бажаючих почати вчити польську. Буде корисним і тим, хто вже почав вчити цю мову, але розрахований навіть на тих, хто взявся вивчати польську з нуля.

Рrogrammr

Курси для безкоштовного навчання програмістів. Не просто лекції, а й практичні завдання. Для цих курсів потрібно мати знання англійської мови (це обов’язково для усіх, хто планує займатись програмуванням), але його головний бонус у тому, що сайт містить практичні завдання за які ви можете отримати грошову винагороду. Це може стати додатковою мотивацією вивчати програмування.

Рhotoshopsecrets

А ось і ресурс для тих, хто мріє навчитись користуватись фотошопом для роботи. Ці курси допоможуть оволодіти програмою, навіть якщо ви новачок.

Лекторіум

Ще одні курси від російських навчальних закладів, також безкоштовні. Сайт містить лекції з найрізноманітніших предметів та тем і кожен знайде там для себе щось корисне.

Platzi

А останній сайт із цього списку спеціально для читачів, які вже володіють англійською мовою. Адже саме нею на цьому ресурсі викладають курси з дизайну, ведення бізнесу, програмування та іншого. Окрім того, ви можете пройти тест на ваш рівень володіння вже отриманими навичками із цих спеціальностей.
Маючи доступ до інтернету та бажання, прочитавши цю добірку, тільки лінивий не візьметься за освоєння нових знань! Тож обирайте курси, які вас найбільше цікавлять та поспішайте зайнятись самоосвітою. Бо поки ви сидите без діла, інші вже навчаються та стають спеціалістами.